Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Szlakiem drewnianych świątyń południowej Wielkopolski

Długość trasy: ok. 90 km.
Stopień trudności: dla zaawansowanych
Natężenie ruchu na drogach: przeważnie średnie, miejscami znaczne
Drogi: gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz krajowe
Walory krajoznawcze: bardzo duże


Wyświetl większą mapę

Kalisz. Wyruszamy sprzed drewnianej świątyni pw. św. Wojciecha na Zawodziu. Kierujemy się ulica Bolesława Chrobrego i dojeżdżamy do ul. Częstochowskiej, tam kierujemy się cały czas na południe drogą wojewódzką 450. Dojeżdżamy nią aż do Ołoboku, gdzie czeka na nas jedna z najstarszych drewnianych świątyń południowej Wielkopolski. Zwiedziwszy kościół musimy wrócić kilkadziesiąt metrów i obrać trasę w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego.

W Rososzycy obijamy w prawo na Psary, a tam na skrzyżowaniu w lewo. Droga zaprowadzi nas do kolejnego celu znajdującego się w Biskupicach Ołobocznych. W Biskupicach kierujemy się dalej nasza drogą aż wyjedziemy do drogi krajowej nr 25.

Przejedziemy nią zaledwie kilkaset metrów, skręcając najpierw w prawo, a później w lewo. W Ociążu na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, po czym powinniśmy zobaczyć kolejny drewniany kościół.

Drogą z Ociąża jedziemy w kierunku Lewkowa, tam na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do wsi Szczury. Kościół znajduje się przy drodze krajowej nr 11, którą to niestety musimy kawałek przejechać.

Jadąc tą samą drogą dojedziemy do kolejnego drewnianego zabytku znajdującego się w Górznie.

Zwiedziwszy świątynię skręcamy w prawo i rzadko uczęszczaną drogą jedziemy przez Gutów, Gałązki Małe, Gałązki Wielkie, a następnie na skrzyżowaniu w Pawłowie w prawo do Droszewa. W Droszewie skręcamy w lewo, a za cmentarzem ponownie w lewo.

Wyjedziemy w Kotowiecku, tam kierujemy się prosto, po lewej będziemy mijać niskie bloki i zabudowę jednorodzinną. Na końcu drogi skręcamy w lewo i wjeżdżamy w las. Zaraz za lasem skręcamy w prawo i polną drogą dojedziemy do wsi Czechel. Tam skręcamy w prawo, a następnie w lewo. Po kilometrze dojedziemy przed kościół w Kucharkach.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy cały czas prosto, przecinając drogę krajową nr 12. W centrum wsi Kuchary czeka na nas kolejna świątynia.

Wracamy na drogę, jedziemy nią prosto, a następnie skręcamy w lewo (po kilkudziesięciu metrach powinniśmy zobaczyć szkołę podstawową). Dojechawszy do skrzyżowania skręcamy w prawo na Dojutrów, przekraczamy Prosnę. We wsi Dojutrów skręcamy w lewo Szadek, droga powinna nas zaprowadzić do wsi Pamięcin, gdzie czeka na nas kolejny drewniany kościół.

W Pamięcinie ruszamy dalej na Russów - znajduje się tam ciekawy skansen z drewnianym budownictwem wiejskim. Przecinamy drogę krajową nr 25 i kierujemy się na Borków Stary. Tam spotykamy kolejną drewnianą świątynię.

Jedziemy od kościoła ok. 2 km na południe i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo na Skarszew. Tam przecinamy drogę wojewódzką nr 450 i dojeżdżamy do Różdzał. Zaczynają się przed nami niewielkie wzniesienia, także może to byc męczący odcinek. Kościół w Tłokini Kościelnej znajduje się na szczycie wzgórza, jest dobrze widoczny z drogi prowadzącej przez wies.

Roztacza się stąd dobry widok na Kalisz. To był już ostatni etap trasy, chcąc wrócić do miasta dojeżdżamy do drogi krajowej nr 12 i ostrożnie kierujemy się na Kalisz - uwaga na wzmożony ruch samochodów!

 

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, rower, trasy rowerowe, aktywne spędzanie czasu

 

polityka prywatności