Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Ostrów Wlkp. - Kalisz (pętla)


Długość trasy: ok. 75 km.
Stopień trudności: dla zaawansowanych
Natężenie ruchu na drogach: przeważnie średnie
Drogi: gminne, powiatowe oraz wojewódzkie
Walory krajoznawcze: duże

 
Wyświetl większą mapę

Ostrów Wielkopolski. Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku. Ulicą Kościelną kierujemy się w stronę Konkatedry, a dalej ul. Kardynała Ledóchowskiego (2 km. 100 m.), przechodzącą w ul. Limbową. Dojechawszy do końca skręcamy w lewo i dojeżdżamy do ul. Grabowskiej wychodzącej we Wtórku.


Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim

Uwaga na wzmożony ruch uliczny! Mijamy miejscowości Parczew, Sieroszewice i Rososzyca. W każdej z nich znajduje się warty zobaczenia zabytek.


Pałac w Rososzycy

Dojechawszy do wsi Ołobok skręcamy w lewo na drogę wojewódzką 450 prowadzącą do Kalisza. Przejechawszy kilkaset metrów zobaczymy monumentalny biały kościół - dawny klasztor cysterek.


Dawny kościół klasztorny w Ołoboku

Wracamy dalej na trase, po ok. 4.5 km dojedziemy do Gostyczyny, tam skręcamy w prawo na Śmiłów (we wsi ruiny dworu). Ze Śmiłowa dojedziemy prostą drogą do Żydowa (ok. 3 km), po drodze dwór w Osieku. Na skrzyżowaniu w Żydowie (we wsi ruiny dworu) skręcamy w lewo, a po przejechaniu 1600 metrów w prawo na Kalisz (droga wojewódzka 450). Kierujemy się nią aż zobaczymy kościół św. Gotarda (charakterystyczna czerwona świątynia z wysoką wieżą), wtedy skręcamy w prawo i po kilkuset metrach dojeżdżamy do Rezerwatu Archeologicznego.


Rezerwat archeologiczny Zawodzie

Po zwiedzeniu muzeum wracamy z powrotem na drogę i po kilkuset metrach dojeżdżamy na Wał Piastowski, tam kierujemy się w lewo, a po przejechaniu ok. 500 metrów skręcamy w lewo w ul. Stare Miasto. Jedziemy nią dalsze 500 metrów i skręcamy w prawo w ul. Bolesława Pobożnego. Jedziemy nią cały czas prosto, przecinamy Szlak Bursztynowy, a następnie skręcamy w ul. Parkową. Przecinamy ul. Częstochowską skręcając w ul. Kazimierza Puławskiego. Po 340 metrach skręcamy w lewo w ul. Czaszkowską, a następnie w prawo w ul. Fabryczną, przechodzącą dalej w Tadeusza Kościuszki. Jeśli mamy ochotę na zwiedzenie kaliskiego Rynku musimy skręcic w ul. Śródmiejską, po chwili ujrzymy ratuszową wieże. My natomiast jedziemy dalej ul. Tadeusza Kościuszki i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Mikołaja Kopernika (po lewej mijamy Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej) następnie w prawo, lewo, prosto ul. Gołębią, dalej znowu w prawo, lewo i ul. Wronią do ul. Dobrzeckiej. Ta droga poprowadzi nas przez Kalisz aż do następnego punktu czyli Biskupic. W Biskupicach kierujemy się w lewo i skręcamy w ulicę prowadząca do Boczkowa. We wsi ruiny dworu.


Ruiny dworu w Boczkowie

Dojechawszy do Gniazdowa na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy cały czas prosto, a po 3 km. 400 m. w lewo na Ociąż. Dojechawszy do skrzyżowania skręcamy w prawo i dalej cały czas prosto. Po lewej stronie będzie widoczny drewniany kościół. Po ok. 5 km. dojedziemy do Lewkowa. Znajduje się tam ciekawy pałac z ekspozycją muzealną. Widząc market spożywczy skręcamy w prawo, a po kilkuset metrach na skrzyżowaniu w lewo.


Pałac w Lewkowie

Tą drogą dojedziemy aż do Ostrowa Wielkopolskiego. Po prawej będziemy mijać zbiornik Piaski-Szczygliczka. Ulicą Bolesława Limanowskiego jedziemy aż do skrzyżowania z ulicą Reymonta (1 km. 200 m. od zbiornika wodnego) i przed rondem skręcamy w ulicę Konopnickiej, którą dojeżdżamy aż pod samą synagogę. Stąd już tylko kilka metrów do Punktu Informacji Turystycznej.

 

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, rower, trasy rowerowe, aktywne spędzanie czasu

 

polityka prywatności