Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Nowe Skalmierzyce - Gołuchów

Długość trasy: ok. 60 km.
Stopień trudności: łatwa
Natężenie ruchu na drogach: przeważnie niskie
Drogi: gminne oraz gruntowe
Walory krajoznawcze: bardzo duże

 
Wyświetl większą mapę

Nowe Skalmierzyce. Ulicą Boczkowską podążamy prosto w stronę Boczkowa, po drodze mijamy powstającą właśnie obwodnicę.
Boczków
We wsi znajdują się ruiny dworu z XIX wieku (w parku po prawej stronie drogi) oraz pomnik pierwszej ofiary powstania wielkopolskiego.


dwór w Boczkowie

Biskupice W Biskupicach kierujemy się w lewo na Trkusów.
Trkusów
Przy kamieniu z oznaczonym szlakiem skręcamy w prawo. Jedziemy cały czas prosto, aż do kolejnej miejscowości.
Głóski
Kierujemy się w lewo, a po chwili skręcamy w prawo w drogę gruntową. Po prawej stronie ruiny pałacu (utrudniona widoczność przez drzewa). Wiejską dróżką jedziemy cały czas prosto. Po przejechaniu kilkuset metrów, kiedy nie mamy już innego wyjścia, skręcamy w lewo w zarośniętą ścieżkę. Wyjedziemy koło szlabanu, skręcamy w prawo.


pałac w Głóskach

Kościelna Wieś Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo kierując się w stronę Borczyska. Jeśli mamy natomiast ochotę zobaczyć kościół, który początkami sięga XII wieku, musimy skręcić w prawo i podążać cały czas prosto. Kościół znajduje się po przeciwnej stronie drogi krajowej na wzniesieniu.


kościół w Kościelnej Wsi

Borczysko W Borczysku obieramy kierunek na Kuchary, skręt w prawo. Kuchary Przekraczamy drogę krajową, po lewej stronie sklep. Jedziemy prosto, po kilkuset metrach dostrzegamy drewniany kościół z XVII wieku. Dalej, po lewej stronie, park z XIX-wiecznym dworem (obecnie w remoncie). Na najbliższym skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, przejeżdżamy koło szkoły podstawowej. Po drodze ładne widoki na dolinę Prosny.


kościół w Kucharach

Macew Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, kilka drobnych wzniesień. W parku po prawej stronie dwór. Na następnym skrzyżowaniu za dworem skręcamy w prawo. Jedlec We wsi znajduje się ciekawy szachulcowy kościół, przy drodze ustawiono drogowskaz, który do niego skieruje. Warto podjechać te kilkaset metrów i wrócić z powrotem na trasę. Przejechawszy 200 metrów skręcamy w lewo na skrzyżowaniu.
Gołuchów
Jedziemy do końca drogi i skręcamy w prawo. Przed nami największa atrakcja czyli zamek w Gołuchowie. Po zwiedzeniu wszystkich interesujących nas rzeczy kierujemy się na południe ulicą Czartoryskich (po lewej stronie sklep).


zamek w Gołuchowie

Szkudła Jadąc cały czas prosto dojeżdżamy do wsi Szkudła. Przy sklepie spożywczym skręcamy w lewo, aby zobaczyć ruiny pałacu z XIX wieku. Przy nim niewielki staw. Wracamy z powrotem na trasę i jedziemy cały czas prosto.


ruiny pałacu w miejscowości Szkudła

Kucharki Na skrzyżowaniu w Kucharkach skręcamy w lewo, a następnie za kościołem w prawo. Warto jest się chwilę przed nim zatrzymać, ponieważ jest to obiekt wyjątkowej urody. Jedziemy dalej ok. 600 metrów.


kościół w Kucharkach

Czechel Po drodze, w parku, mijamy pałac- obecnie niedostępny. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy do końca drogi, z czasem asfalt zastąpi ubita ziemia. Na samym końcu skręcamy w prawo, a zobaczywszy krzyż ponownie w prawo. Dróżka doprowadzi nas przez las do Kotowiecka.
Kotowiecko Wyjedziemy w pobliżu dawnej zabudowy folwarcznej. Jeśli mamy ochotę możemy wjechać do parku i zobaczyć pałac z XIX wieku. Mijając współczesną zabudowę wsi kierujemy się do skrzyżowania i skręcamy w prawo, a następnie w lewo.


pałac w Kotowiecku

Droszew Wyjedziemy w okolicach cmentarza, na którym stoi krzyż z rzeźbami Pawła Brylińskiego. Kierujemy się w prawo, a następnie w lewo. Przy drodze drewniany kościół z XVIII wieku.


Miedzianów Jadąc cały czas prosto natrafimy na sklep, można się tutaj zatrzymać i chwilę odpocząć. Za sklepem, skręcając w prawo, dojedziemy do XIX wiecznego dworu, obecnie własności prywatnej. My jednak kierujemy sie cały czas prosto.
Kurów
W Kurowie na skrzyżowaniu (za stawem) skręcamy w lewo. Gniazdów W Gniazdowie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dojeżdżamy do końca naszej trasy.

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, rower, trasy rowerowe, aktywne spędzanie czasu

 

polityka prywatności