O serwisie

 

Kilka słów o mnie...

Już jako dziecko lubiłem robić zdjęcia, jednak dopiero w 2004 roku zacząłem fotografować świadomie - to właśnie wtedy poznałem podstawy tej sztuki. Na początku korzystałem ze zwykłego aparatu kompaktowego, który szybko przestał spełniać moje wymagania, więc został wymieniony na analogową lustrzankę. Wtedy także zabrałem się za dokumentację zabytków, na początku mojej gminy, później powiatu, województwa, a skończywszy jeżdżąc z aparatem po całej Polsce czy zagranicy. Zgromadziwszy odpowiednią ilość materiału postanowiłem założyć stronę internetową o swojej małej ojczyźnie, gdzie prezentowałbym zdjęcia wraz z opisami zabytków. Po kilku miesiącach przygotowywań została ona uruchomiona w grudniu 2005 roku. Jej rozbudowa i aktualizacja trwa do dzisiaj, stając się przez ten czas jedną z większych witryn o wielkopolskich atrakcjach turystycznych. W 2006 roku zainwestowałem w cyfrową lustrzankę, którą mam do dzisiaj. Moje fotografie można oglądać w Internecie, a także w przewodnikach, monografiach, gazetach turystycznych czy na pocztówkach.
Czyje prace cenię najbardziej? Otóż największym mistrzem fotografii jest dla mnie Jan Bułhak, ale uwielbiam także zdjęcia Leonarda Durczykiewicza czy Sasa-Lityńskiego.

W trakcie tych kilku lat od kiedy prowadzę dokumentację zabytków kilka z nich zostało rozebranych, inne zamieniły się w zupełną ruinę, a kolejne przeszły gruntowny remont i odzyskały swój dawny blask. Nawet w tak krótkim okresie zachodzące zmiany są widoczne gołym okiem. Samo ich obserwowanie daje nam do zrozumienia jak szybko biegnie czas. Celem niniejszej witryny nie jest zastępowanie książek historycznych lecz ich uzupełnienie o aktualny stan w multimedialnej formie.

Opracowując zabytki i umieszczając je tutaj opieram się na fachowych publikacjach, które wyszły spod pióra tak zasłużonych dla regionu postaci jak Stanisław Małyszko, Paweł Anders, Piotr Maluśkiewicz, Włodzimierz Łęcki czy Marek Olejniczak. Gdyby nie ci właśnie regionaliści niniejsza strona zapewne nigdy by powstała. Z tego miejsca chciałbym więc okazać moje wyrazy szacunku dla ich nieocenionej pracy. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ich twórczością, aby lepiej poznać Wielkopolskę.

Statystyki strony

Galerię Wielkopolską odwiedza średnio ok. 450 osób dziennie. Zdecydowanie najwięcej wejść odnotowuje z Polski, jednak zdarzają się także takie miejsca jak np. Argentyna, USA, Kanada, Maroko, Rosja czy Australia. Tak oto wygląda klasyfikacja odwiedzin wśród polskich miast:

1. Poznań
2. Warszawa
3. Kalisz
4. Ostrów Wielkopolski
5. Wrocław
6. Łódź
7. Kraków
8. Katowice
9. Bydgoszcz
10. Szczecin

Moje fotografie można oglądać w następujących publikacjach i stronach internetowych:

-Marek Olejniczak, Powiat Ostrowski. Przewodnik, Ostrów Wielkopolski 2007;
-Marek Olejniczak, Kotłów 1108-2008. Monografia wsi, Ostrów Wielkopolski 2008;
-Marek Olejniczak, Gminia Sierowszewice. Przyroda, historia, zabytki, Sieroszewice 2007;
-Ewa Łodzińska /red/, Turystyczny atlas samochodowy. Polska Niezwykła. Wielkopolska, Demart, Warszawa 2008;
-Joanna Lamparska /red/, Turystyczny atlas samochodowy. Polska Niezwykła. Śląsk, Demart, Warszawa 2007;
-Gazeta Rycerska, maj 2008, Wrocław 2008;
-Marek Olejniczak, Arkadiusz Wiśniewski /red/, Na południu Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski 2007;
-Aleksander Liebert, Drewniane kościoły Diecezji Kaliskiej, w: Opiekun. Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej, ks. Andrzej Antoni Klimek /red/, Kalisz 2008-2009;
-Lechosław Herz, Polska ziemia w światłach i cieniach, Mazowsze, Warszawa 2009.
-Stanisław Krakowski /red/, Ostrów Wielkopolski. Ilustrowane dzieje miasta, Ostrów Wielkopolski 2009.
-Włodzimierz Łęcki /red/, Kanon Krajoznawczy Województwa Wielkopolskiego, Poznań 2010,
-Przewodnik po Kościele p.w. św. Floriana w Jedlcu, Jedlec 2010
-Sanktuarium Matki Bożej, Skalmierzyce 2011
...
www.galeriawielkopolska.info
www.turfoto.info
www.stary.kalisz.pl
www.trekearth.com
www.kalisz.pl
www.turystykakulturowa.org
www.ciekawe-miejsca.net
www.turystyka.iostrow.com
...

 


polityka prywatności