Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Lewków

Pałac Lipskich, kościół św. Wojciecha

Ogólne informacje

 

Wieś w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Leży 6 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego, nad Niedźwiadą. Około 1 km na zachód od Lewkowa znajduje się lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego - Michałków.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Lewkowie warto także zobaczyć:

Ostrów Wielkopolski ok. 5 km.
kościół w Ociążu ok. 5.5 km.
pałac w Bagatelii ok. 6 km.
dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach ok. 11 km.
pałac i kościół w Sobótce ok. 12 km.

Historia

Lewków po raz pierwszy pojawia się w źródłach w 1403 roku. Pierwszymi właścicielami tej miejscowości byli Sławińscy herbu Leliwa. W XVII wieku przeszedł w ręce Piotra Radolińskiego, a po jego śmierci otrzymali go jego dzieci. Kolejni właściciele to m.in. kasztelan Adam Koźmiński herbu Poraj, Sokolniccy, Gorzeńscy, Krzyżanowscy i Lipscy. W rękach Lipskich pozostawała od 1786 roku aż do wybuchu drugiej wojny światowej. W 1928 Lewków odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. Ostatni przedwojenni właściciele Lewkowa to Jan Lipski oraz jego brat, Józef Lipski, ostatni ambasador Rzeczpospolitej w Berlinie (1934 - 1939).

Pałac Lipskich

Klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1786 - 1791 dla Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei z Objezierskich. Uznawany jest za jedną z najokazalszych budowli tego typu w Wielkopolsce. Przy jego budowie wzorowano się na projektach pałacu w Siekiernikach autorstwa Jana Chrystiana Kamsetzera. Jest to obiekt o jednolitej, prostokątnej bryle z kolumnowym, wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym frontonem. Na frontonie napis "Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności". Na południowej fasadzie znajduje się data 1791 i figury kobiece podtrzymujące kartusze z literami SL oraz herbem Objezierskich. Obiekt jest nakryty prostym, czterospadowym dachem. Dziedziniec jest zamknięty po bokach dwoma oficynami (jedna z nich mieści obecnie przedszkole). Reperezentacyjne wnętrza zdobione są bogatą ornamentyką oraz iluzjonistyczną dekoracją malarską Antoniego Smuglewicza. W 1939 roku pałacowy księgozbiór liczył ponad 10 000 tomów. Zbiory obejmowały przede wszystkim opracowania prawnicze, historyczne oraz poświęcone rolnictwu.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 roku pałac został przeznaczony na szpital dla wojska sowieckiego. Przez następne lata w rezydencji i oficynach lokowano różne instytucje, w tym gminną bibliotekę, przedszkole, kawiarnię czy mieszkania. Przez pewien czas trzymano tutaj... żywy inwentarz. Wyjątkowym bestialstwem okazało się wydanie książek z biblioteki pałaconej na makulaturę. Taka sytuacja trwała do początku lat 70. W latach 1973-89 obiekt przeszedł gruntowny remont z przeznaczeniem na muzeum wnętrz pałacowych, którą to funkcję pełni do dzisiaj. Kolejne prace odbyły się w 2005 roku i były związane z wymianą pokrycia dachu.
W muzeum zgromadzono m. in. meble z epoki, portrety sarmackie oraz kolekcję obrazów o treściach patriotycznych. Do dzisiaj zachowały się polichromie salonu krajobrazowego, drugiego salonu i buduaru.

 

Adres:
Muzeum Wnętrz Pałacowych
Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kwiatkowska 60
63-462 Lewków

Zwiedzanie Muzeum:

Godziny otwarcia

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek, czwartek, piątek: 9.00-15.00
Środa: 11.00-16.30 (w sezonie turystycznym - od 1 maja do 30 października)
9.00-15.00 (poza sezonem turystycznym - od 1 listopada do 30 kwietnia)
Sobota, niedziela: 10.00-14.30

Wejścia co pół godziny. Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem

Opłaty:
-bilet normalny 4,00 zł
-bilet ulgowy 2,00 zł
-bilet rodzinny 7,00 zł
-oprowadzenie zorganizowanych grup 20,00 zł
-fotografowanie amatorskie 15,00 zł
-amatorskie używanie kamery 50,00 zł
-zdjęcia ślubne w pałacu - 100,00 zł

Dniem bezpłatnego wstępu do muzeum jest czwartek
Stan na 6.2010

Fotografie archiwalne, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz:

Pałac przed ostatnim remontem, 2005 rok:

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Pałac po remoncie, stan obecny:

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Lewków- Pałac Lipskich

Fotografie wnętrza
(wystarczy kliknąć na dowolne pomieszczenie)

Kancelaria Wielki Salon Pokój Kredensowy Kopernik Kredens Jadalnia Westybul Salon Krajobrazowy Buduar Pani Pokój Dzienny Gabinet Pana Kancelaria Kancelaria Gabinet Pana Pokój Dzienny Buduar Pani

Kościół św. Wojciecha

Kościół został wzniesiony w latach 1844-1846 w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni, z fundacji Salomei Lipskiej i jej wnuka Wojciecha Lipskiego. Zbudowano go w stylu eklektycznym z neorenesansowym wyposażeniem wnętrza. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Anny Samotrzeć ze św. Janem, jest to kopia obrazu Bartolome Murillo wykonaną przez Leona Kaplińskiego. Prezbiterium z polichromią z XIX wieku, stiukowymi ścianami i marmurowym tabernakulum. Ciekawym elementem wnętrza jest kuta żelazna krata przy przejściu z kruchty do kościoła. Została zakupiona w 1817 roku z kościoła cysterskiego w Ołoboku. Jest przyozdobiona ornamentem w stylu regencji z datą 1732 i inicjałami  Katarzyny Pawłowskiej. Przykościelną bramę zdobią figury świętych.

Lewków- Kościół św. Wojciecha Lewków, kaplica.

Zabudowa wsi

Lewków. zabudowa wsi.

Lewków. zabudowa wsi.

Źródło: P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Marek Olejniczak. Powiat ostrowski- przewodnik; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Lewków, muzeum, pałac Lipskich, powiat ostrowski, zabytki.

polityka prywatności