Grzybowo

Kilka słów o...

Grzybowo to wieś położona w województwie wielkopolskim, powiecie wrzesińskim, około 8 km. na północny wschód od Wrześni. Pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą już z mezolitu. Na początku X wieku powstał tutaj gród, który przez badaczy uznawany jest za jeden z największych jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów. Pierwsze badania prowadzone były już w XIX wieku przez niemieckiego badacza Wilhelma Schwartza. Kontynuatorem tych prac archeologicznych był Olgierd Brzeski, który w 1937 roku założył na majdanie grodziska niewielki wykop sondażowy. W niedalekiem przyszłości ma tutaj zostać uruchomione muzeum.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Będąc w Grzybowie warto także zobaczyć:

Września ok. 8 km.
pałac w Czerniejewie ok. 14 km
Gniezno ok. 20 km.
pałac w Miłosławiu ok. 22 km.
Pyzdry ok. 27 km.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Michała z 1757 roku. Pierwsze wzmianki o miejscu kultu w Grzybowie pojawiły się w 1399 roku. Obecna świątynia jest obiektem orientowanym, konstrukcji zrębowej, z węższym prezbiterium.

Grzybowo

Kaplica

Kaplicy grobowa rodziny Lutomskich wzniesiona w kształcie rotundy w 1936 roku z kamieni polnych. Przy jej budowie wzorowano się na wczesnoromańskiej świątyni św. Feliksa i św. Adaukta z X wieku powstałej na Wawelu.

Grzybowo

Grzybowo

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.

polityka prywatności