Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Gostyń

Kilka słów o...

Gostyń to niewielkie miasto leżące w powiecie gostyńskim słynące z przepięknie położonej Bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri. Na niniejszej stronie zostanie przedstawione tylko to niezwykłe miejsce, choć to nie jedyna atrakcja jaką możemy spotkać w Gostyniu. Święta Góra, na której obecnie znajduje się Bazylika, była przedmiotem kultu religijnego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na temat małej, drewnianej kapliczki, która kryła w sobie cudowny wizerunek Matki Bożej, pochodzą z 1468 roku. Pod koniec XVII wieku wzniesiono tutaj świątynię na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji. Przy budowie pracowali włoscy architekci Jan i Jerzy Catenazzi, tworzący także inne wybitne realizacje na terenie Wielkopolski. Kolejnym znanym architektem, który pozostawił tutaj swój ślad był Pompeo Ferrari, który w XVIII wieku dobudował olbrzymią kopułę z latarnią. Jej wnętrze pokryte jest piękną polichromią Jerzego Wilhelma Neuhertza z 1746 roku. Duszą świętogórskiego sanktuarium jest jednak obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący w głównym ołtarzu. Na obrazie widnieje rok 1540 i inicjał S.B, choć prawdopodobnie nie jest to data powstania wizerunku a jedynie przemalowania. Suknia i płaszcz Maryi są pofałdowane i obszyte złocistymi ozdobnymi wykończeniami. Dzieciątko w lewej ręce trzyma księgę, a w prawej kulę ziemską z krzyżem.
W 1876 roku zgromadzenie filipinów, jak wiele innych w zaborze pruskim, zostało rozwiązane na skutek kulturkampfu i klasztor został przejęty przez diecezję. Zakonnicy mogli wrócić na Świętą Górę dopiero w 1919 roku.


Pokaż Wielkopolska na większej mapieGostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.
Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.
Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.
Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.
Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.
Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.
Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.Gostyń, Bazylika.Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Gostyń, pałac w Rogalinie, dęby. kalisz konferencje, kalisz restauracje, kalisz konferencje, kalisz wesela, kalisz szkolenia, ostrów konferencje, ostrów restauracje, ostrów wesela, ostrów szkolenia.

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!

polityka prywatności